Stërvitjet, Rusia praktikoi sulme raketore me aftësi bërthamore pranë kufirit të shtetit të BE

Rusia ka thënë se forcat e saj kanë praktikuar sulme të simuluara raketore me aftësi bërthamore dje në enklavën perëndimore të Kaliningradit, e vendosur midis Polonisë dhe Lituanisë përgjatë bregut të Balltikut.

Rusia praktikoi “lansime elektronike” të simuluara të sistemeve të raketave balistike të lëvizshme Iskander me aftësi bërthamore, tha ministria e mbrojtjes në një deklaratë.

Reklame

Forcat ruse praktikuan sulme të vetme dhe të shumëfishta në objektiva që imitojnë lëshuesit e sistemeve të raketave, fushat ajrore, infrastrukturën e mbrojtur, pajisjet ushtarake dhe postet e komandës së një armiku, citon AFP.

 

Pas kryerjes së lëshimeve elektronike, personeli ushtarak kreu një manovër për të ndryshuar pozicionin e tyre për të shmangur “një sulm të mundshëm hakmarrës”, shtoi ministria e mbrojtjes. Në stërvitje thuhet se përfshiheshin më shumë se 100 ushtarakë.

Rusia vendosi forcat bërthamore në gatishmëri të lartë menjëherë pas pushtimit të Ukrainës më 24 shkurt dhe presidenti rus Vladimir Putin ka lënë të kuptohet për vendosjen e armëve bërthamore taktike, duke paralajmëruar për një hakmarrje “rrufe të shpejtë” nëse perëndimi ndërhyn drejtpërdrejt në konfliktin e Ukrainës. /abcnews.al