Studentja shqiptare mbërrin me avion ushtarak nga Wuhani, qendra e koronavírusit

Advertisment

Sonte rreth orës 19 e 11 minuta të kësaj të shtune përmes një avioni të forcave ushtarake turke ka mbërritur në Ankara studentja shqiptare, Silva Doci, që jetonte dhe studionte në epiqendrën e koronavírusit në Wuhan.

Gazetari i Top Channel, Muhamed Veliu, raporton se në pistën ku u ul avioni binin në sy masa ek streme organizative marrë nga pala turke.

Reklame

Për të pritur shtetasit turq dhe studenten shqiptare kishin dalë ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, prefekti i Ankarase, si dhe Ambasadori i Shqipërisë në Ankara Kastriot Robo.

Autoritetet turke kanë deklaruar se të ardhurit nga zona e Wuhanit do te kalojnë 2 jave karantine në spitalin Zekai Tahir Burak në Ankara.

Pas mbarimit të karantinës, Ambasada Shqiptare do të mbështesë dhe mundësojë kthimin e Silva Docit në Shqipëri.