Tërmet i fuqishëm në Kroaci

Një tërmet prej 5.1 ballësh goditi Zagrebin në orën 6:28 të mëngjesit të hënën, sipas Qendrës Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare.

Tërmeti ka ndodhur 2 km nën tokë, 50 km në juglindje të Zagrebit dhe 12 km në veriperëndim të Sisak.

Reklame

Epiqendra ishte 14 km në veri-lindje të Glinës, më afër Petrinja, tha kreu i Shërbimit Sizmografik të Kroacisë, Ines Ivancic. Magnituda ishte 5.1 shkallë rihter.

Tërmeti ishte i dyti më i forti që nga tërmeti 5.5 ballësh, i cili ndodhi më 22 Mars.