Tërmkolli: Shqiptarët ende e shënojnë Bozhiqin, kjo tregon prejardhjen tonë të krishterë (VIDEO)

Advertisment

Ish-deputetja Melihate Tërmkolli ka thënë se edhe shqiptarët e kanë kremtuar Bozhiqin.

Sipas saj, kjo tregon prejardhjen e krishterë të shqiptarëve.

Reklame

“Do të befasohen shumë me këtë që po e them”, ka thënë ajo në Kanal 10.

“Nuk është festuar, por te shqiptarët është shënuar një festë e cila është ortodokse, është quajtur Bozhiq. Është festa e Krishtlindjeve ortodekse. Shënohet ende. Në familje janë zier kunguj, vezë, fara, e të tjera. Dhe është thënë shprehimisht që kjo po bëhet për Bozhiq”, shtoi ajo.

 

10 traditat që u ruajtën ndër breza

Ish-deputetja Melihate Tërmkolli ka thënë për Kanal10 se edhe shqiptarët e kanë festuar Bozhiqin, dhe kjo tregon "prejardhjen e krishterë të shqiptarëve".

Gepostet von Kanal10 am Mittwoch, 23. September 2020