Trumpi paralajmëron dëbimin e emigrantëve

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka thënë se do të përpiqet të përfundojë programin për të mbrojtur imigrantët e rinj që hyjnë si fëmijë në Shtetet e Bashkuara në mënyrë të paligjshme pas një humbjeje në Gjykatën Supreme të SHBA-së.

Gjatë fjalimit në tubimin e parë të fushatës rizgjedhore në Tulsa, Oklahoma, Trumpi ka thënë se administrata do të rivendosë planet për t’i dhënë fund programit për emigrantët nga ish-presidenti Barack Obama, transmeton KOHA. Gjykata Supreme e SHBA-së ka bllokuar përpjekjen e Trumpit për t’i dhënë fund programit DACA që mbron afro 649 mijë imigrantë, duke i quajtur veprimet e administratës si arbitrare dhe jonjerëzore.

Reklame

Përpjekjet për të larguar programin DACA ishin të paligjshme. Ky vendim nuk e pengon Trumpin të përpiqet përsëri të përfundojë programin. Por administrata e tij mund ta ketë të vështirë të heqë dorë nga DACA dhe të fitojë çdo betejë ligjore që pason para zgjedhjeve të 3 nëntorit në të cilën Trump po kërkon një mandat të dytë në detyrë. Trumpi ka thënë se vendimi nuk ishte humbje për administratën e tij.

Dihet se Trumpi po synon fitoren në zgjedhjet e nëntorit. Ai ka hedhur poshtë kritikat për vendimin për të mbajtur tubimin e parë që nga 2 marsi në Tulsa, vendi i shpërthimeve më të përgjakshme të vendit nga dhuna raciste ndaj afroamerikanëve rreth 100 vjet më parë.

Para zgjedhjeve, Trump po ngec në sondazhet e opinioneve ndaj Bidenit, i cili ka bllokuar Trumpin për reagimin ndaj protestave dhe pandemisë.