Turqi: Rreth 5 mijë raste të reja dhe 97 viktima nga koronavirusi

Turqia regjistroi edhe 97 vdekje të tjera nga koronavirusi gjatë 24 orëve të kaluara, duke sjellë numrin e vdekjeve në 1.198.

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara të koronavirusit u rrit në 56.956 pasi 4,789 njerëz më shumë u testuan pozitivë për virusin, tha Ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca në Twitter.

Deri më tani, gjithsej 3,446 janë shëruar tha Koca.

Ai gjithashtu tha se 35,720 teste janë kryer gjatë ditës së djeshme, me numrin e përgjithshëm të testeve që arritën në 376.100.

Sipas shifrave, Turqia aktualisht po kuron 1,665 pacientë në njësi të kujdesit intensiv.

Koca theksoi rënien e numrit të rasteve në njësitë e kujdesit intensiv.

“Ndërsa bëjmë më shumë teste, ne në mënyrë parashikuese zbulojmë më shumë raste dhe i izolojmë ato. Ne jemi të fortë në trajtim. Por kjo luftë nuk mund të fitohet në spitale, por në shtëpi, “theksoi Koca, duke iu referuar nevojës së vazhdueshme që njerëzit të vetë-karantinohen në shtëpi për të frenuar përhapjen e virusit.

Kujtojmë se pas përhapjes në Kinë dhjetorin e kaluar, COVID-19, sëmundja e shkaktuar nga koronavirusi, është përhapur në të paktën 185 shtete dhe rajone në të gjithë botën, me epiqendrën e saj duke kaluar në Evropë.

Pandemia ka vrarë mbi 110,000 njerëz, dhe ka infektuar mbi 1.8 milion, ndërsa më shumë se 412,000 njerëz janë shëruar nga sëmundja, sipas shifrave të përpiluara nga Sh.B.A. Universiteti Johns Hopkins.