Turqia, e preferuara e shqiptarëve: Si do lehtësohen masat pandemike që nga e hëna?

Turqia do të fillojë lehtësimin e masave shtrënguese kundër koronavirusit të hënën dhe do të lejojë lëvizjen gjatë ditës, ndërsa ruan shtetrrethimin brenda natës dhe në fundjavë, njoftoi Ministria e Brendshme në një dekret të dielën.

Presidenti Tajip Erdogan tha të premten se Turqia gradualisht do të dilte nga mbyllja e plotë e futur dy javë e gjysmë më parë dhe do të hiqte ndjeshëm kufizimet në qershor,.

Reklame

Autoritetet turke kanë rritur masat kundër koronavirusit pasi numri i rasteve të përditshme COVID-19 u rrit në më shumë se 60,000 në prill, një nga nivelet më të larta në botë, me numrin e të vdekurve që arrin në gati 400 në ditë.

Deri më 1 qershor, njerëzit do të duhet të qëndrojnë në shtëpi midis orës 21:00 dhe 5 të mëngjesit gjatë ditëve të javës dhe nga e premtja në mbrëmje deri të hënën në mëngjes, përveç lejimit të blerjes së gjërave themelore, tha ministria në një deklaratë.

U tha që udhëtimet ndërqytetëse do të lejoheshin jashtë orarit të punës, ndërsa restorantet dhe kafenetë do të kufizoheshin në shërbimet e jashtme. Qendrat tregtare do të hapen gjatë ditëve të javës, por objektet si klubet sportive dhe kinematë do të qëndrojnë të mbyllura, shtoi ajo.

Megjithëse Turqia vendosi kufizime në lëvizjen dhe aktivitetet e njerëzve gjatë pandemisë, Erdogan u përpoq të mbante prodhimin duke mbajtur fabrikat të hapura edhe pasi ajo u mbyll plotësisht.

Numri i rasteve të reja ditore ka rënë në 11,000, papritmas nga muaji i kaluar, por është akoma më i lartë se caku i 5,000 të infektuarve, që Erdogan vendosi në fillim të mbylljes.

Përafërsisht 10.8 milion njerëz u vaksinuan plotësisht, ose 13 përqind e popullsisë, dhe 14.9 milion morën vetëm dozën e parë. /tesheshi