Turqia e vendosur , dërgon edhe një tjetër anije në Detin e Zi

Advertisment
HTML Image as link

Turqia do të dërgojë një anije tjetër shpimi në Detin e Zi disa javë pasi Ankaraja njoftoi zbulimin e saj më të madh të gazit natyror të gjendur në atë zonë.

Ministri i Energjisë Fatih Donmez në një postim në Twitter tha se anija tjetër e shpimit, puna përgatitore e të cilës është duke vazhduar, do të fillojë shpimet në Detin e Zi.

Reklame

Donmez shtoi se Kanuni do të mbështesë anijen e stërvitjes Fatih, e cila gjeti fushën e gazit natyror 320 miliardë metra kub rreth 100 milje detare në veri të bregdetit turk.

Nuk dihet ende nëse anija Kanuni do të punojë në të njëjtën pjese me Fatih . Sipas të dhënave paraprake Kanuni ndodhet përgjatë bregdetit të provincës jugore të Antalias.

Më shumë se një e katërta e kontratave afatgjata të gazit të Turqisë skadojnë vitin e ardhshëm, duke përfshirë këtu importet përmes tubacionit nga Gazprom ruse dhe SOCAR të Azerbajxhanit dhe një marrëveshje të gazit të lëngshëm natyror me Nigerinë.

Ankara pret që furnitorët e gazit të ofrojnë çmime dhe fleksibilitet më konkurrues nëse duan të rinovojnë kontratat afatgjata që arrijnë në 16 miliard metra kub në vit.