Turqia përjeton 505 dridhje të tokës që nga nata e mbrëmshme

Turqia përjeton 505 dridhje të tokës që nga nata e mbrëmshme

Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) raportoi se pas tërmetit me magnitudë 6.8 që ndodhi në Elazig, janë regjistruar 505 goditje në tokë me magnitudë që ndryshojnë midis 1.0 dhe 5.1.

“Pas tërmetit me madhësi 6.8 që ndodhi në Sivrice-Elazig në 24 janar, 505 goditje të pasme me magnitudë që ndryshojnë midis 1.0 dhe 5.1 janë regjistruar deri më 25 janar në ora 21.12”, tha AFAD në një deklaratë, transmeton Telegrafi.

Tërmeti që goditi një pjesë pjesërisht të populluar të Turqisë, i ka mbytur 29 persona, ndërsa mijëra të tjerë kanë mbetur të lënduar, ndërsa dhjetra të tjerë besohet se janë nën rrënoja dhe po bëhen përpjekje për gjetjen e tyre.