Turqia teston ‘tmerrin e bunkerëve’ (VIDEO)

Advertisment

Turqia ka rritur ndjeshëm kapacitetet e saj ushtarake gjatë viteve të fundit duke përvetësuar teknologjinë e avancuar të dronëve, ndërsa është investuar edhe në marinë dhe sistemet raketore.

Ministria e Mbrojtjes së Turqisë ka publikuar sëfundmi pamje nga testimi i një rakete anti-bunker që do të futet më vonë në përdorimin e ushtrisë.

Reklame

Raketa lëshohet nga një avion F-16 dhe qëllon në shenjë objektivin sipas autoriteteve turke.

Raketa anti-bunker synohet të përdoret kryesisht nga forcat ajrore me qëllim neutalizimin e sistemeve mbrojtëse të armikut në fushën e betejes, sidomos në zona të mirëfortifikuara.