Ushtria amerikane del me version tjetër: Koronavirusi mund të jetë diçka e natyrshme, dhe jo e krijuar në laboratoret kineze

Inteligjenca amerikane tregon se koronavirusi ka të ngjarë të ndodhë natyrshëm, në krahasim me krijimin në një laborator në Kinë, por nuk ka siguri në asnjë mënyrë, tha gjenerali i lartë amerikan.

Vërejtjet e gjeneralit të ushtrisë Mark Milley, kryetari i Shefave të Përgjithshëm të Shtabit, mund të ngjallnin spekulime për origjinën e koronavirusit – diçka që Kina e ka hedhur poshtë si një teori konspirative që nuk ndihmon në luftën kundër pandemisë.

I pyetur nëse ai kishte ndonjë provë që virusi filloi në një laborator kinez dhe mbase u la i lirë aksidentalisht, Milley nuk ishte shprehur I sigurt në një konferencë në Pentagon.

“Ka shumë thashetheme dhe spekulime në një larmi të mediave, faqeve të blogut, etj. Nuk duhet të jetë befasi për ju që ne kemi marrë një interes të madh për këtë dhe ne kemi pasur shumë të dhëna të siguruara“ – tha Milley.

“Dhe unë thjesht do të thoja, në këtë pikë, është jokonkluzive edhe pse pesha e provave duket se ka qenë natyrore. Por ne nuk dimë me siguri. ”

Komentet e gjeneralit mund të ngjallnin përsëri tensionin me Pekinin, ku zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Zhao Lijian shkruajti në Twitter muajin e kaluar se Ushtria amerikane mund të ketë “sjellë epideminë në Wuhan”.

Kërkesa u denoncua nga qeveria amerikane dhe zemëroi Presidentin amerikan Donald Trump, i cili citoi atë kur ai e quajti koronavirusin “virusin kinez” në konferencë. Departamenti i Shtetit tha në atë kohë që Kina po kërkonte të devijonte kritikat për rolin e saj në “fillimin e një pandemie globale dhe jo t’i tregojë botës”. Deri në shkurt, Instituti i Virologjisë Wuhan, i mbështetur nga shteti kinez u tërhoq kundër thashethemeve se virusi mund të ishte sintetizuar artificialisht në një nga laboratorët e tij ose ndoshta doli nga atje. Koronavirusi u zbulua për herë të parë në Ëuhan, Kinë.

Një kolonë e opinionit në Washington Post të botuar të martën tha se Departamenti i Shtetit i SHBA në vitin 2018 paralajmëroi në kabllot diplomatike në lidhje me sigurinë dhe dobësitë e menaxhimit në një laborator WIV. The Post theksoi se shkencëtarët kryesisht ishin dakord se virusi vinte nga kafshët, në krahasim me sintetizimin. Por citoi një ekspert që thoshte që nuk përjashtonte që mund të ketë dalë nga laboratori WIV, i cili kaloi vite duke testuar koronaviruse tek kafshët.

Sekretari i Shtetit Amerikan Mike Pompeo nuk pranoi të drejtohej drejtpërdrejt në kolonën e Washington Post në intervista të martën.

“Ne e dimë se kjo është një pandemi globale që ka origjinën në Wuhan, Kinë. Ne e dimë që atje kishte tregje të lagështa. Kështu që ne kemi filluar t’i bashkojmë faktet, “tha Pompeo në një intervistë në radio.

Një ekip prej 27 shkencëtarësh botoi një deklaratë në revistën mjekësore Lancet në shkurt duke dënuar teoritë e komplotit, të cilat “nuk bëjnë asgjë përveç krijimit të frikës, thashethemeve dhe paragjykimeve që rrezikojnë bashkëpunimin tonë global në luftën kundër këtij virusi”.

Ata thanë që shkencëtarët nga e gjithë bota ” në përgjithësi përfundojnë se kjo koronavirus ishte me origjinë nga jeta e egër”.