Vdes manjati i famshëm rus, pronari i Lukoil, e kishte kritikuar luftën me Ukrainën!

Ravil Maganov ka vdekur pasi ra nga dritarja e spitalit qendror të Moskës, sipas mediave shtetërore ruse. Maganow ishte CEO i kompanisë së naftës Lukoil dhe vëllai i Nail Maganow.

Ai është CEO i Tatneft, kompania më e madhe e naftës në Federatën Ruse.

Vdekja misterioze e Maganow ngre shumë pyetje.

Në mars, Lukoil u distancua zyrtarisht nga linja zyrtare e Kremlinit kur kompania lëshoi ​​një deklaratë që shpreh shqetësimet e saj më të thella për konfliktin e armatosur në Ukrainë dhe duke bërë thirrje për një armëpushim të përhershëm dhe negociata diplomatike.

Ravil Maganov mori detyrën si kryetar i bordit të Lukoil dy vjet më parë. Ai filloi të punojë në kompaninë private të naftës në vitin 1993./Indeksonline/