Vendi ku qindra mijëra njerëz nuk kanë dëgjuar për COVID-19

Qindra mijëra njerëz të bllokuar në afërsi të luftimeve të ashpra në perëndimin e largët të Mianmar mund të mos dinë asgjë për COVID-19 falë një mbyllje vjetore në internet, sipas grupeve të të drejtave.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, qershorin e kaluar, qeveria e Mianmar, e udhëhequr nga Këshilltari Shtetëror Aung San Suu Kyi, ndërpreu qasjen në internet në nëntë qytete në zonë për shkak të shqetësimeve se ajo ishte duke u përdorur për të ndezur përleshjet midis ushtrisë dhe kryengritësve të Mianmar.

Reklame

Në një qytet, shërbimi i internetit u rivendos në maj, por tetë të tjerë, me një popullsi të përgjithshme prej rreth 800,000 njerëz, mbeten në një ndërprerje informacioni.

Human Rights Watch dhe Amnesty International thonë se mbyllja e zgjatur po vë në rrezik jetën e tyre, jo vetëm sepse po i pengon njerëzit të raportojnë abuzime të mundshme të të drejtave të njeriut – por sepse i ka shkëputur ato nga fushatat e shëndetit publik në lidhje me pandeminë e coronavirusit.

“Me një konflikt të armatosur midis ushtrisë Myanmar dhe Ushtrisë Arakan në shtetin Rakhine mes një pandemie, është e rëndësishme për civilët të marrin informacionin e nevojshëm për të qëndruar të sigurt”, ka thënë Linda Lakhdhir, këshilltare juridike e Azisë në Human Rights Watch në një deklaratë.

Ndryshe, sipas CNN, që nga e hëna, Myanmar kishte regjistruar gjashtë vdekje dhe 292 raste pozitive nga mbi 64.532 teste, sipas Ministrisë së Shëndetësisë së Mianmar.

Një numër i vogël rastesh janë gjetur në Komunat Maungdaw dhe Buthidaung në shtetin verior Rakhine, ku më shumë se 100,000 muslimanë Rohingya jetojnë në kampe të mbushura me njerëz.

Shumë prej tyre kanë ikur nga “operacionet e pastrimit”, të nisura nga ushtria kundër kryengritësve Rohingya në 2018.

Ndërsa pandemia e coronavirusit u përhap në të gjithë botën në fillim të këtij viti, qeveria e Suu Kyi nisi një fushatë informative “Askush Nuk Mbetet Prapa” për parandalimin e sëmundjeve, siç janë kërkesat për distancimin shoqëror.

Por deputeti Htoot May, i cili përfaqëson Lidhjen Kombëtare të Arakanit për Demokracinë në Parlamentin e Mianmarit, tha të dielën se shumë njerëz që jetojnë në shtetin verior të Rakhine dhe shtetin fqinj Chin nuk po marrin njoftimet e shëndetit publik të qarkulluar në Facebook, nga aplikacionet e mesazheve dhe nga faqet e internetit të qeverisë.

“Kur i pyes njerëzit në zonën time elektorale nëse ata janë të vetëdijshëm për COVID-19, unë duhet t’ua shpjegoj pandeminë globale atyre që nga fillimi”, tha Htoot May. “Unë duhet t’u shpjegoj atyre se çfarë është distancimi shoqëror dhe si të praktikohet higjiena e duhur e duarve”.

“Ata nuk kanë frikë nga COVID-19 sepse nuk dinë për të. Në këtë fazë ata janë shumë më të shqetësuar për luftimet”. /Telegrafi/