Visar Bexheti dhe Qatip Osmani rikthehen në KF Shkëndija

Advertisment
HTML Image as link

Sipas portalit sportmedia.mk dhe informacioneve burime të verifikuara, nga vetë portalit sportiv Sportmedia.mk ka shumë mundësi që të ketë një ndryshim në strukturën drejtuese në kampin e Shkendijes, aktualisht tek klubi ynë më i mirë.

Gjegjësisht, pas vetëm një viti mbasi i largua Kryetari i klubit Visar Bexheti me shumë gjasë Bexheti do të ulet përsëri në karrigen presidenciale dhe për momentin treshja aktuale që menaxhon Shkendijen, do të duhet të largohet.

Reklame Reklamë:
Qries

Kjo tingëllon paksa e çuditshme për ata që nuk e dinë situatën në Shkendija, atë aktuale. Fakti është që pas këtij raundi të 5-të, qytetarët e Tetovës janë në vendin e parë në tryezë. Shkendija është vendosur në raundin e 2-të kualifikues të Europa League, por nuk është kjo. Fakti është se ekziston një pakënaqësi e fshehur me të gjithë në klub, përfshirë lojtarët. Sidomos nëse e dimë që, pas shumë shkrimeve në rrjetet sociale, tifozët më të mëdhenj të klubit nuk janë të kënaqur me mënyrën se si bëhen gjërat në Shkendija gjatë vitit të kaluar. Ata nuk janë të kënaqur me zgjedhjen e trajnerit, nuk janë të kënaqur me mënyrën e funksionimit të klubit.

Gjegjësisht, ata nuk mund ta falin vetveten që vitin e kaluar Shkendija nuk ishte kampione, ajo duhej t’ia dorëzonte kupën rivalit të zemëruar, Vardar, i cili objektivisht kishte një ekip më të dobët, por kishte zemër. Dhe është e qartë që edhe sponsorët, ata që financojnë klubin, që japin para, nuk janë të kënaqur.

Në rast se Bexheti kthehet zyrtarisht, kjo do të thotë se do të ketë një ndryshim në stafin profesional. Se Ernest Gjoka do të largohet dhe Qatip Osmani, ose ndonjë emër tjetër i provuar i trajnerit, do të kthehet në vendin e tij. Një trajner i cili pa ndonjë problem do të fitonte titullin me këtë skuadër në mars-prill, dhe jo në maj të ishte i treti, pas Vardarit dhe Sileks, siç ishte rasti me Gjokën. Kjo zhvendosje, dhe ky rikthim eventual i Visar Bexheti do të bëhej në të ardhmen e afërt, domethënë ne vetëm po presim se çfarë do të bëjë Shkendija me Botoshani. Por kjo është puna e klubit.

Si kujtesë, Bexheti ishte president në Shkendija nga maji 2017 deri në shtator 2019. Sapo erdhi, ai e solli Osmanin përsëri në stol, dhe me ta të dy në dy vjet dhe një muaj, Shkendija fitoi dy tituj PMFL, luajti dy herë në playoff-et e Ligës së Evropës dhe fitoi një tituj. Me paraqitjet në Evropë, por edhe me transferimet e Fazlagic dhe Musliu, spekulohet se në atë kohë të paktën 4.5 milion euro ishin kthyer në arkën e kF Shkendija. Në kohën e tyre, Shkendija në sezonin 2017/2018 fitoi titullin me +35 pikë të pabesueshme dhe fantastike krahasuar me Vardarin e dytë. Këto janë fakte ta pakontestueshme

Sigurisht, duhet të kujtojmë se Bexheti së pari, dhe pastaj Osmani, u larguan nga Shkendija vitin e kaluar, domethënë ata dhanë dorëheqjen, pas gabimit që ekipi kishte në Evropë, pas eliminimit të Nome Kalju në kualifikimet në Ligën e Kampionëve, dhe nga Dudelange në kualifikimet e Europa League. Sidoqoftë, duket se është koha që dyshja fituese të kthehet në Shkendija./ Sportmedia.mk