VMRO: Zaev pranoi se ishte përfshirë drejtpërdrejt në hetimin e tmerrit në Tetovë

Nëse Zoran Zaev nuk mendon se Venko Filipçe ka përgjegjësi morale, atëherë ai paragjykon se nuk ka përgjegjësi penale, thonë nga OBRM-PDUKM.

Nga atje theksojnë se Filipçe ka përgjegjësinë më të vogël morale për aksidentin tragjik që ndodhi në Tetovë dhe në të cilin humbën jetën 14 bashkëqytetarë tanë. Kjo është arsyeja pse dorëheqja është e nevojshme.

“Dorëheqjet nuk duhet të ndalen tek Filipçe. Për të qenë në gjendje të kryejë një hetim të paanshëm dhe të pavarur për rastin, nevojiten dorëheqjet si të Artan Grubi ashtu edhe të Zoran Zaev. Vetëm me dorëheqjet e Filipçes, Grubit dhe Zaevit do të kemi një hetim të paanshëm, i cili do të përcaktojë fajësinë.

Zaev pranoi se ai ishte përfshirë drejtpërdrejt në hetimin për tmerrin në Tetovë, kështu që ata duhet të japin dorëheqjen dhe të lirojnë hetimin. Rruga është e qartë. Dorëheqjet e Filipçes, Grubit dhe Zaevit, pastaj një hetim i paanshëm, dhe së fundi përgjegjësi penale. Nuk mundet që 14 persona të digjen të gjallë dhe askush nga pushteti të mos jetë fajtorë”, thonë nga OBRM-PDUKM.

Nga OBRM-PDUKM thonë se duhet të ketë përgjegjësi.