Vuçiçi frikësuar nga qytetarët, mund të ketë fatin e Millosheviçit

Marija Pantelic
Më 7 korrik, protesta masive shpërthyen në Beograd, pasi Presidenti Aleksandar Vuçiç njoftoi se qeveria do të rivendoste një shtetrrethim të ashpër mbi vendin, kjo për shkak të numrit në rritje të personave të infektuar me COVID-19. Kjo erdhi vetëm dy javë pasi Partia Progresiste Serbe e që drejtohet nga Vuçiç fitoi zgjedhjet parlamentare jodemokratike, për të cilat pati dhe kritika nga Bashkimi Evropian, por u pranuan.

Policia shpërndau me forcë protestat duke qëlluar, sulmuar dhe arrestuar protestues të paarmatosur, paqësorë dhe madje duke rrahur edhe kalimtarët pasivë. Mediat në Serbi dhe në Perëndim e cilësuan protestën si një kundështim të vendimit për bllokim, por kjo nuk ishte e vërtëta.

Reklame

Shkaku i menjëhershëm i protestave ishte zemërimi i publikut mbi vendimin e Vuçiçit për të hequr bllokimin fillestar në maj dhe për të portretizuar veten se kishte përballuar me sukses shpërthimin përpara zgjedhjeve të 21 qershorit, duke marrë përfitime politike por duke lejuar edhe valë të re të COVID-19.

Por rrënjët e mosbindjes masive civile qëndrojnë në vite, të mosmarrëveshjes politike midis serbëve, të ngopur me korrupsion, shtypjen e mediave, politikat neoliberale dhe autoritarizmin e sundimit Vuçiç. Kjo rezistencë civile kujton revolucionin që përmbysi Slobodan Miloseviçin në tetor 2000.

Jeta flijuese për të fituar zgjedhjet

Në fillim, përgjigja e Serbisë ndaj pandemisë ishte e ndërgjegjshme dhe sistematike. Një bllokim i plotë dhe kontrolle të rrepta kufitare nisën në 15 mars, kur rastet e konfirmuara ishin akoma të pakta. Më pak se dy muaj më vonë dhe në përgatitje të zgjedhjeve të qershorit, qeveria i dha fund gjendjes së jashtëzakonshme pa ndonjë sqarim të qartë epidemiologjik.

Serbia kaloi nga vend që kishte kufizimet më të, tek lejimi i grumbullimeve masive, përfshirë një ndeshje gjysmëfinale të Kupës së Futbollit të Serbisë me 20,000 spektatorë. Së bashku, zhvendosja e papritur nga bllokimi në tubime të mëdha dhe rënia e mprehtë e falsifikuar në statistikat e COVID-19 shërbyen për të thënë një gënjeshtër të thjeshtë: Qeveria kishte mposhtur virusin.

Siç pritej, më 21 qershor, SNS fitoi zgjedhjet me pjesëmarrje të më pak se 50 përqind të votuesve për shkak të bojkotimit të opozitës dhe zhgënjimit të nxitur nga një besim i përhapur se vota do të ishte jodemokratike. Menjëherë pas mbylljes së sondazheve, u shfaqën video të festimeve të COVID-të pasigurta me drejtuesit e partive, përfshirë Vuçiç dhe Kryeministrin Ana Brnabic.

Pasi të dy kritikuan qytetarët serbë për bojkotin dhe i inkurajuan ata të votojnë në mes të pandemisë, zyrtarët amerikanë dhe BE miratuan me gatishmëri rezultatet e zgjedhjeve. Por një ditë pas zgjedhjeve, Rrjeti Ballkanik i Raportimit Hetimor (BIRN) publikoi një hetim, i cili zbuloi se numri i vërtetë i infeksionit dhe numri i vdekshmërisë COVID-19 ishin tre herë më i lartë se sa ajo që zyrtarisht njoftoi qeveria. Vuçiç e mohoi me padurim këtë, por megjithatë më 7 korrik, ai njoftoi një shtetrrethim të ri, duke theksuar se sistemi shëndetësor ishte i mbingarkuar për shkak të sjelljes së papërgjegjshme të qytetarëve. Ky njoftim shkaktoi protesta me dhjetëra mijëra protestues që përmbytën rrugët dhe hynë në parlament.

Është e rëndësishme të theksohet këtu se protestuesit nuk kundërshtuan ndërhyrjen e qeverisë për të luftuar pandeminë. Përkundrazi, ata u hidhëruan nga mospërfillja e Vuçiçit për jetën e qytetarëve serb në ndryshimin e masave për të akomoduar axhendën e tij politike. Ky veprim i pamatur pasqyronte vetë logjikën e karrierës së tij të gjatë politike: Pushteti me çfarëdo mënyre dhe me çdo kusht, madje edhe jetën e njerëzve dhe mirëqenien.

Megjithëse Vuçiç tani raporton një rritje të rasteve të COVID-19 dhe vdekjeve, numrat janë ende të minimizuar. Më 18 korrik, numri i përgjithshëm zyrtar i vdekjeve të COVID-19 sipas të dhënave të qeverisë ishte 472, shumë më poshtë sesa raportoi BIRN në qershor – 630. Epidemiologjikisht, kjo mund të nënkuptojë vetëm një gjë – që numri aktual real i vdekjeve të COVID-19 është thelbësisht më i lartë se çdo raport në dispozicion.

Mbështetja nga BE

Karriera politike e Vuçiçit është shoqëruar nga ideologjitë kundërshtuese dhe shtypja e fjalës. Ai iu bashkua militantizmit ultranacionalist Partia Radikale Serbe në 1993 e cila ishte atëherë partia e dytë më e madhe parlamentare pas Partisë Socialiste të Millosheviqit. Vetëm pesë vjet më vonë, Vuçiç u emërua ministër i informacionit. Në dy vitet që ai zuri këtë pozitë, gazetarët duke kritikuar qeverinë u përballën me mobilizim, humbje pune dhe madje vrasje, ndërsa propaganda përhapjen e urrejtjes ndaj pakicave etnike u intensifikua në atë që mbeti atëherë nga Jugosllavia. Këto konsiderohet se kanë qenë vitet më të vështira për mediat serbe nën Millosheviçin.
Pas rrëzimit të Millosheviçit, Vuçiç kaloi 12 vjet në opozitë: së pari duke kritikuar korrupsionin dhe politikën pro-BE të Partisë Demokratike në pushtet, duke e rikrijuar më pas veten si një figurë pro-BE, duke filluar me kalimin e tij në SNS në 2008. Në vitin 2014, Vuçiç u bë kryeministër para se të kandidonte për president në vitin 2017, me një fushatë të karakterizuar nga frikësimi i votuesve. Fitorja e zgjedhjeve presidenciale të Vuçiç nxiti dy muaj protesta kundër tendencave të tij autoritare.

Megjithë kritikat e tij për tranzicionin pas Millosheviqit dhe reformat e tregut kapitalist, që nga ardhja në pushtet vetë Vuçiç ka vazhduar dhe zgjeruar politikat neoliberale që i kanë fituar Serbisë një reputacion për të pasur “punë të lirë por të aftë” që është “tërheqëse për biznesin”. Qeveria ka dhënë stimuj në para për korporatat e huaja si një mënyrë për të tërhequr investime të huaja.

Por këto korporata të subvencionuara nga qeveria paguajnë paga mujore deri në 250 euro (286 dollarë) dhe tani po detyrojnë punëtorët e fabrikës të punojnë në kushte të pasigurta gjatë pandemisë. Këto investime nuk kanë përmirësuar aspak standardin e jetesës së serbëve. Një studim i vitit 2018 mbi të ardhurat dhe kushtet e jetesës zbuloi se më shumë se një e katërta e serbëve jetojnë me më pak se 150 euro (172 dollarë) në muaj. Një e treta e studentëve të universitetit planifikojnë të largohen nga vendi pas diplomimit për të gjetur punë brenda profesionit të tyre, ndërsa rreth 50,000 serbë emigruan vetëm në 2018.

Paralelisht, si pjesë e masave të saj të shtrëngimit për shkak të marrëveshjeve të huasë me Fondin Monetar Ndërkombëtar, qeveritë e njëpasnjëshme të SNS-së kanë shkatërruar me siguri sigurinë shoqërore dhe sektorin publik. Në vitin 2014, Vuçiç shkurtoi në mënyrë antikushtetuese 700,000 pensione me 25 përqind.

Sistemi shëndetësor, i cili ishte zhvilluar mirë në Jugosllavinë socialiste, është lënë të shkërmoqet, ndërsa qytetarët serbë shpesh detyrohen të paguajnë tarifa të tepruara në klinika private dhe spitale për të marrë kujdesin e duhur. Në mes të pandemisë COVID-19, spitalet private raportohet se do të rritin më tej tarifat e tyre.

Ndërkohë, spitalet publike janë duke luftuar me rritjen e numrit të pacientëve dhe rasteve simptomatike të cilët duhet të testohen. Vuçiç ka pohuar se spitalet serbe janë më të pajisura sesa ato në Gjermani, por ka pasur raportime të vazhdueshme në media për mungesat e pajisjeve mbrojtëse personale dhe stafit mjekësor. Presidenti gjithashtu ka kërkuar të bëjë përfitime politike me dhurime të furnizimeve mjekësore nga jashtë, duke u përpjekur të luajë interesa të huaja konkurruese- BE, SH.B.A., Kineze dhe Ruse -kundër njëri-tjetrit, madje edhe në mesin e pandemisë.

Ndërsa protestuesit serbë po rriheshin pa mëshirë, Vuçiç u mirëprit nga Presidenti Francez Emmanuel Macron në Paris për të diskutuar mbi zgjerimin e BE dhe negociatat e Kosovës, sikur të mos bëheshin shkelje të të drejtave të njeriut në rrugët e Serbisë. Për shumë serbë, kjo ishte simbolike se ku qëndron përparësia e Vuçiç dhe BE. Presidenti serb i raporton qartë fuqive të jashtme, jo popullit serb. Dhe BE – së bashku me SHBA – favorizon “stabilitetin” autokratik mbi demokracinë për sa kohë që interesat e saj mbrohen.

Vuçiç është frikësuar dhe po e tregon

Pas një jave brutaliteti policor, protestat janë zbehur dhe Vuçiç është përpjekur të qetësojë publikun. Presidenti ka pohuar se Serbia do të jetë një nga vendet e para në botë që do të përfitojë nga një vaksinë efektive këtë vit me ndihmën e një vendi pa emër që, sipas tij, tashmë vaksinon grupet e cenueshme.

Vuçiç duket mjaft i dëshpëruar, por përpjekja e tij për të plaçkitur zemërimin e njerëzve me më shumë gënjeshtra nuk ka gjasa të ketë sukses. Ai ka të drejtë të frikësohet: Ky është fillimi i fundit të kapjes së tij mbi Serbinë. Ai me siguri kujton atë që i ndodhi Millosheviçit dhe është në gjendje t’i njohë shenjat më mirë se shumica. Përballë taktikës së Millosheviçit për të goditur opozitën dhe median, rezistenca kundër administratës së tij u rrit në mënyrë të qëndrueshme gjatë 10 viteve të sundimit të tij. Protestat filluan në 1991 dhe arritën kulmin me revolucionin e vitit 2000.

Shumë nga të rinjtë e Serbisë u rritën duke protestuar me prindërit e tyre kundër diktaturës së Millosheviçit në vitet 1990. Ata e dinë të dorës së parë se “fillimi i fundit” mund të nënkuptojë vite të rezistencës dhe ata janë gati për të. Këto protesta më të fundit mund të kenë zbehur, por vendosmëria e të rinjve për të parë një ndryshim të vërtetë politik nuk ka. Vuçiç mund të ketë përdorur me sukses shpërthimin e koronavirusit për të zgjeruar pushtetin e tij në parlament, por kjo nuk do ta shpëtojë atë nga të pashmangshmit. Ndërsa zemërimi i publikut zien, pasojat e plota ekonomike dhe shëndetësore të sjelljes keq të pandemisë së Vuçiç nuk kanë arritur akoma në kulmin e tyre.

(Përkthyer nga Aljazeera)