VW së shpejti me veturë elektrike nën 20mijë euro

Volkswagen prezantoi konceptin me të cilin njofton një “makinë popullore” të re, ardhja e së cilës pritet para të gjitha njoftimeve të mëparshme.

Volkswagen duhej të niste një model të ri nga familja ID në rreth pesë vjet, dhe tani, me strategjinë “Accelerate”, shpejtoi shpejt revolucionin elektrik dhe njoftoi një model të ri për 2025. Do të jetë makina e parë elektrike që do të ulë çmimin fillestar në 20,000 euro.

Reklame

Ajo që mund të pritet, Volkswagen tregon sot në Motor Show në Mynih. ID.Life është një vizion për një makinë urbane moderne që përshtatet me gamën më të gjerë të nevojave të përdoruesve, duke ruajtur thjeshtësinë dhe një pamje minimaliste.

Thuhet se është e dukshme tashmë në dizajnin e jashtëm pa ndonjë ndërhyrje të ndërlikuar. Një risi e rëndësishme është çatia e tekstilit me dhoma ajri, e cila mund të hiqet lehtë. Për të mos përmendur që shumica e automjeteve janë bërë nga materiale të ricikluara, por edhe materiale krejtësisht natyrale si druri, lëvorja e orizit ose goma.

Të dhënat specifike thonë se koncepti përdor platformën ekzistuese MEB, ka lëvizje me rrota të përparme dhe motori elektrik jep deri në 234 kuaj fuqi. Kjo do të thotë se ai arrin 100 km / orë në 6.9 sekonda. Dhe ndërsa është humbje kohe për një “makinë popullore”, bateria 57 kWh dhe rrezja 400 km janë opsione shumë më realiste dhe të nevojshme.

Ky VW është argëtues edhe kur qëndroni në këmbë. Ka një projektor për shikimin e filmave, por edhe një tastierë lojërash, dhe mund të karikohet përmes pajisjeve periferike në një fole klasike 230 V. Dhe pasi të shikoni një film, mund të flini edhe në makinë, pasi palosni sediljet në një shtrat të gjatë dy metra.

Dhe së fundi, le të kthehemi tek strategjia në të cilën modeli kyç do të jetë më i lirë që shpall këtë koncept. Deri në vitin 2030, Volkswagen dëshiron të arrijë të paktën 70 përqind shitje në Evropë të modeleve elektrike, si dhe 50 përqind në Amerikën e Veriut dhe Kinë.