Whyte, ma sillni Furyn do ta bëj copa copa

Dillian Whyte beson se kampioni Tyson Fury do të përpiqet ta shmangë meçin për titull mandatar në WBC, por është zotuar se do ta bëjë copa copa britanikun nëse ai pajtohet për të bërë betejë.

Britanikut i është mohuar një lu ftë e shumëpritur me Deontay Wilderin, pasi Fury e shkatërroi plotësisht amerikanin për titull në kategorinë e rëndë në WBC të dielën në Las Vegas, duke fituar me ndërprerje në rundin e shtatë.

Reklame

Fury është në pritje të shohë nëse Wilder do ta ushtrojë të drejtën për rimeç të menjëhershëm, siç janë pajtuar palët në marrëveshjen për meçin e fundit, derisa flitet po ashtu se 31 vjeçari mund të lu ftojë kundër Anthony Joshuas për titullin e të padiskutueshmit të botës.

Por Whyte thotë se ai e meriton shansin për të lu ftuar për titull në WBC tani

“Dëgjoni, unë duhet të jem kundërshtari i tij i radhës, pavarësisht se çfarë mendon ai, apo çfarë mendon Anthony Joshua”, ka thënë Whyte, të cilit tashmë i është garantuar mundësia për të lu ftuar për titull në WBC në shkurt të 2021s.

“E meritoj, sepse kam punuar zellshëm për ta pasur rastin për të lu ftuar për titull dhe unë po vazhdoj të lu ftoj dhe ta rrezikoj pozitën time. Jam pretendenti numër një për vite me radhë. Kam bërë gjithçka që më është kërkuar, prandaj është radha ime”, shtoi ai, transmeton express.

“Nuk habitem nëse ata i kanë nisur bisedimet për një meç me Joshuan. Fury nuk do të përballet me mua, përveç nëse gjendet në një pozitë ku i duhet të përballet me mua”, vazhdoi Whyte.

Whyte është i bindur se mund ta mposhtë Furyn.“Të gjithë do të thonë: ‘Ai sapo e rra hu Wilderin’. Por kjo nuk do të thotë asgjë. Ky është bo ks dhe Tyson e di se unë mund ta rrah atë. Fury e lëviz kokën mirë, por ai ka trup shumë të madh. E go det në trup dhe kështu e dërrmon. Nëse e go det mjaft fuqishëm dhe mjaft vazhdueshëm në trup, atëherë e thyen në dysh”, përfundoi ai.