Wizz Air vjen me njoftim të rëndësishëm

Advertisment

Wizz Air do të zvogëlojë ashpër fluturimet javore për në dhe nga Hungaria nga 7 shtatori, tha kompania ajrore, pasi qeveria njoftoi se do të ndalojë hyrjen e të huajve që të frenojnë shpërthimin e koronavirusit.

Hungaria njoftoi të Premten se do të mbyllë kufijtë e saj me të huajt nga 1 shtatori për të frenuar një rritje të infeksioneve dhe hungarezët që kthehen nga jashtë do të duhet të kalojnë në karantinë.

Reklame

Wizz Air tha në një deklaratë se do të operonte 32 fluturime në javë mes 7 dhe 30 shtator, nga rreth 126 fluturime në periudhën 1 deri 6 Shtator.

Të dielën, Hungaria regjistroi 292 infeksione të reja, numri më i lartë ditor që nga fillimi i pandemisë. Hungaria ka pasur gjithsej 5,961 raste të koronavirusit dhe 614 vdekje.

Nga 7 shtatori deri më 30 shtator mund të pritet një ulje më e madhe e fluturimeve dhe vetëm rrugët më të njohura do të mbeten të disponueshme për pasagjerët, tha linja ajrore, shkruan Reuters/albinfo.ch