Xherdan Shaqiri pozitiv me virusin korona, cfarë do të ndodh me skuadrën?

Advertisment
HTML Image as link

Xherdan Shaqiri është infektuar me Covid-19. Lajmin e ka konfirmuar vetë Federata e Futbollit të Zvicrës.

Aktualisht, Shaqiri gëzon gjendje të mirë shëndetësore. Futbollisti është izoluar në shtëpi, deri sa të shërohet plotësisht. Shaqiri është lojtari i tretë i Liverpool-it që infektohet me Covid-19. Thiago Alcântara dhe Sadio Mané ishin dy sportistët e tjerë të skuadrës që u preken nga virusi. Ekipi i Zvicrës pritet të luajë një ndeshje miqësore me Kroacinë të mërkurën, në St. Gallen. Por, ende nuk është marrë një vendim për ndonjë izolim të mundshëm lidhur me pjesën tjetër të ekipit, që dyshohet se kanë patur kontakt me Shaqirin. Ky i fundit do të merrte pjesë në miqësoren për Zvicrën për herë të parë që nga finalet e Ligës së Kombeve UEFA në qershor 2019.

Reklame

Tashmë, pritet një tjetër deklaratë nga Federata zvicerane e Futbollit lidhur me vazhdimësinë e aktivitetit spotiv të skuadrës. Megjithatë, sipas të gjitha parashikimeve, me shumë mundësi ndeshja me Kroacinë nuk do të shtyhet për një datë të mëvonshme.