Zaev: Po hyjmë në një periudhë të rëndësishme në luftën kundër coronavirusit

Kryetari i LSDM-së Zoran Zaev sot deklaroi se po hyjmë në një periudhë të rëndësishme, mbase më të rëndësishme në luftën kundër coronavirusit. Kjo është arsyeja pse tani është më e rëndësishmja për secilin prej nesh, pa përjashtim, që të respektojë vazhdimisht dhe në mënyrë të vazhdueshme masat e mbrojtjes, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Nëse të gjithë ne angazhohemi tani, përmes një mbrojtjeje të rreptë personale, ne do të mund të minimizojmë numrin e rasteve të reja. Nëse nuk e bëjmë atë, do të kemi një luftë të gjatë dhe të vështirë me virusin dhe një kërcënim për shëndetin, ekonominë tonë, jetën tonë të përditshme.

Reklame

Virusi është këtu, është i rrezikshëm, edhe pse është e qartë se shumë pak qytetarë kanë simptoma të tij. Por këtu nuk ka rregulla, secili prej nesh është në rrezik potencial shëndetësor. Prandaj, ne mund ta fitojmë këtë betejë vetëm nëse të gjithë respektojmë masat e prezantuara nga shëndetësia dhe epidemiologët pa arsyetim”, deklaroi Zaev.

“Është e thjeshtë, ose tani do të zbatojmë kontroll të plotë mbi epideminë ose do të luftojmë rreziqet për një kohë të gjatë. Varet nga ne dhe askush tjetër se cili do të jetë rezultati i kësaj beteje. Jam i bindur që do të kemi sukses, që së bashku do ta mposhtim armikun e padukshëm. Prandaj, të gjithë duhet të mbajmë maska, të mbajmë distancën dhe të dezinfektohemi rregullisht”, shtoi ai./Telegrafi/