Zbulimi i fundit i shkëncëtarëve: Personat që shërohen nga koronavirusi ngelen me pasoja

Njerëzit që shërohen plotësisht nga koronavirusi mund të lihen me funksionin ’20 deri 30% ‘më pak të mushkërive, dhe të gazohen për frymë kur ecin shpejt, zbulojnë mjekët e Hong Kongut

“Njerëzit që shërohen nga koronavirusi mund të ngelin me aftësi të dobta të mushëkrive, të cilat do funksionojnë rreth 20-30 % më pak se normalisht dhe mund të kenë vështirësi me frymëmarrjen kur ecin shpejt apo vrapojnë”, zbulojnë mjekët e Hong Kongut.

Autoriteti Spitalor Hong Kong bëri këtë zbulim pasi studioi valën e parë të pacientëve që ishin larguar nga spitali dhe ishin shëruar plotësisht nga COVID-19.

Nga 12 persona në grup, dy deri në tre patën ndryshime në aftësinë e tyre në mushkëri.

“Ata kanë pengesë të frymëmarrjes nëse ecin pak më shpejt,” tha Dr Owen Tsang Tak-yin, drejtori mjekësor i Qendrës së Sëmundjeve Infektive të autoriteteve, në një konferencë shtypi të enjten, sipas South Morning Post.

“Disa pacientë mund të kenë rreth një rënie prej 20 deri 30% në funksionimin e mushkërive pas shërimit të plotë”, tha ai.

Ndërkohë që është shumë herët për të vendosur efekte afatgjata të sëmundjes, gjatë skanimeve të mushkërive të nëntë pacientëve, u gjetën modele të ngjashme me gotën e ngrirë në të gjithë ata, duke zbuluar se kishte dëmtime të organeve”, tha Tsang, sipas Postit.

Që në mëngjesin e së Premtes, 69.607 njerëz janë shëruar nga koronavirusi nga 128,392 raste të konfirmuara, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins. Më shumë se 4,700 njerëz kanë vdekur nga sëmundja.

Sëmundja duket se prek të moshuarit ose të sëmurët më keq se çdo demografi tjetër, siç ka treguar shpërthimi në Itali.

“Midis atyre që janë të infektuar, shumica do të shërohen,” tha të hënën drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetit Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Simptomat më të zakonshme të raportuara përfshijnë një ethe, kollë të thatë dhe gulçim, dhe rreth 80% pacientë do të përjetojnë një sëmundje të butë, sipas OBSH. /Marrë nga Bussines Insider/