Zbulohet si Abramovich ka aksione sekrete tek lojtarët rivalë, lidhje të ngushtë me Putin

Advertisment

Në Angli është zbuluar një skandal me protagonist Roman Abramovich.

Sipas një hetimi të “FinCEN”, zbulohet se pronari i Chelseas kishte aksione sekrete tek lojtarët rivalë që nuk ishin në pronësi të klubit të tij, shkruan “BBC Sport”, raporton SYRI.net.

Reklame

Lojtarët përfshinin anësorin peruan, Andre Carrillo, i cili doli kundër Chelsea në ndeshjet e Champions League në 2014. Abramovich mbante të drejta te lojtarët përmes një kompanie të vendosur në “British Virgin Islands”. Zëdhënësi i Z. Abramovich theksoi se nuk janë shkelur rregulla ose rregulloret e FIFA-s.

Por në krahun tjetër, ish-kryetari i Shoqatës së Futbollit, Lord Triesman ka pyetur nëse ishte “e përshtatshme” që pronari i një klubi futbolli të kishte interes financiar për lojtarët në ekipe të tjera.

“Unë nuk mendoj se mund të jetë e përshtatshme që pronari i një klubi futbolli të ketë lojtarë në klube të tjera të futbollit. Kjo është pikërisht arsyeja pse pronësia e palës së tretë është e ndaluar. Kjo hedh dyshime dhe një hije në të gjithë futbollin. Mbi dokumentet që kam parë do të kisha dashur, si kryetar i FA, t’i hetoja ato”, tha Lord Triesman.

 

Dymbëdhjetë lojtarë në fushë

Një rrjedhje e dokumenteve – “raportet e dyshimta të veprimtarisë” së bankave – që janë quajtur Files FinCEN – ka zbuluar se Z. Abramovich qëndron pas një kompanie në det të hapur të quajtur “Leiston Holdings”. Leiston po merrte aksione në futbollistë jashtë shtetit përmes pronësisë së palës së tretë (TPO).

Kjo është ajo ku investitorët blejnë një pjesë të vlerës së transferimit të një futbollisti në të ardhmen nga klubet e kufizuara në para. Praktika u ndalua në Premier League angleze gjatë vitit 2008 por jo ndërkombëtarisht deri në 2015.

Chelsea u përball me Sporting Lisbonën në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve në 2014 dhe Carrillo u rreshtua për Sporting në të dy ndeshjet ku dyshohet se kishte konflikt interesi. “BBC” raporton se Abramovich atë ndeshje kishte 12 futbollistë të tij në fushë me të cilët kishte interes të përbashkët financiar.

 

Çfarë e lidh Roman Abramovich me kompaninë në det të hapur?

Në dhjetor 2016, një raport i dyshimtë i aktivitetit (SAR) u paraqit nga një bankë në lidhje me z. Abramovich.

Ai identifikoi më shumë se 1 miliard dollarë “pagesa të dyshimta që përfshijnë kompani të guaskave në det të hapur” – firma që funksionojnë vetëm për të menaxhuar paratë e vendosura në to.

SAR tha se shumë prej kompanive të predhave ishin “në pronësi të Roman Abramovich… një nga oligarkët më të fuqishëm të Rusisë me lidhje të ngushta me Moskën dhe Vladimir Putin”.