Zvicër: Pse parukeritë do të hapen, por jo libraritë

Ministri Zviceran i Ekonomisë, Guy Parmelin thotë se qeveria dëshiron një kthim në normalitetin ekonomik sa më shpejt që të jetë e mundur dhe se ndihma shtetërore për kompanitë që vijnë nga bllokimi i koronavirusit nuk duhet të bëhet një “jastëk për dembelizëm”
“Sektorët dhe industritë që dalin nga izolimi ose që mund të rihapen duhet të bëjnë shpejt pa subvencione pune me kohë të shkurtër dhe ndihma të tjera të qeverisë federale,” i tha ai gazetës “Le Matin”, në një intervistë mbi planin e qeverisë për të dalë nga bllokimi.

Plani tre-fazor i paralajmëruar këtë javë ka nxitur disa kritika. Shefja e qeverisë kantonale të Cyrihut, Carmen Walker Späh kritikon në “NZZ jam Sonntag” faktin që parukeritë do të jenë në gjendje të rihapen më 27 prill, por jo libraritë.

Ajo gjithashtu e sheh të pakuptueshme që supermarketet mund të ofrojnë gamën e tyre të plotë të produkteve, por dyqanet e specializuara duhet të qëndrojnë të mbyllura.

Restorantet gjithashtu duhet të jenë në gjendje të rihapen më shpejt, tha Späh për gazetën. Deputeti Leo Müller gjithashtu argumenton në “SonntagsZeitung” se restorantet duhet të lejohen të rihapen të paktën pjesërisht në 11 maj, përcjell albinfo.ch.

“Unë nuk e përjashtoj mundësinë që restorantet mund të rihapen brenda disa javësh,” i tha Parmelin “Le Matin” kur u pyet për këtë çështje. “Kjo varet nga mënyra se si zhvillohet situata.”

Për çështjen e flokëve, gazetari i Le Matin fillon duke përmendur se flokët e Parmelin janë më të gjata se zakonisht. “Gruaja ime thotë se nuk mund ta durojë më, por ndihma është afër”, thotë ministri, duke sqaruar se floktarja e tij dërgoi një mesazh me tekst duke propozuar një takim pas 27 Prillit.

Atëherë, pse jemi kaq të fiksuar me flokët tanë? Le Matin gjithashtu kryen një intervistë me sociologun francez Michel Messu, i cili ka shkruar një libër për këtë.

Edhe në mbyllje, ne ende dëshirojmë t’i projektojmë një imazh të tjerëve, veçanërisht në mediat sociale, thotë ai, dhe kështu për shumë njerëz, parukierët janë pothuajse një nevojë themelore! /albinfo.ch/