Zviceranët të ndarë rreth vaksinimit të detyrueshëm kundër koronavirusit

People wearing protective mask get out a SBB CFF train during the coronavirus disease (COVID-19) outbreak, at the train station CFF in Lausanne, Switzerland, Monday, July 6, 2020. In Switzerland, from Monday 6 July, people aged 12 and over must wear a mask in all public transport, trains, trams and buses, as well as in cable cars and boats. (KEYSTONE/Laurent Gillieron)
Advertisment
HTML Image as link

Një në pesë zviceranë janë në favor të vaksinimit të detyrueshëm kundër koronavirusit, transmeton albinfo.ch.

Njëzet për qind e zviceranëve janë në favor të një regjimi të vaksinimit të detyrueshëm për koronavirusin, nëse një vaksinë bëhet e disponueshme.

Reklame

Gjetjet vijnë nga një studim i përfunduar nga shërbimi i krahasimit të internetit Comparis.

Njerëzit në Zvicrën frëngjishtfolëse ishin më mbështetësit e planit, me 23.2 për qind pro, transmeton tutje albinfo.ch.

Në total, 19.5 për qind e të anketuarve zviceranë thanë se do të mbështesnin një regjim të vaksinimit të detyrueshëm.

Vetëm 15.1 për qind e zviceranëve që flasin gjermanisht thanë se ishin pro.

Gjysma e të anketuarve thanë se vaksinimi duhet të jetë falas, vullnetar dhe i paguar nga ofruesit e sigurimeve shëndetësore.

Pothuajse dy të tretat (73 për qind) mbështetën gjobat për dhënien e informacionit të rremë në restorante ose klube, ndërsa dy të tretat (67 për qind) thanë se njerëzit duhet të gjobiten për mosmbajtjen e maskave.

Vaksina e detyrueshme për Zvicrën?

Gjithsesi, gjasat për një regjim të vaksinimit të detyrueshëm në Zvicër janë të ulëta.

Në prill, ministri zviceran i Shëndetësisë, Alain Berset, tha se “Ligji zviceran nuk na lejon të detyrojmë dikë të vaksinohet kundër vullnetit të tij”.

Siç është raportuar nga The Local Switzerland në qershor, një vaksinë mund të bëhet e detyrueshme në Zvicër për njerëzit me profesione të caktuara.

Dominique Sprumont, zëvendësdrejtor i Institutit të Ligjit Shëndetësor në Universitetin e Neuchâtel, shpjegoi se imunizimi do të jetë i detyrueshëm për njerëzit në punë të caktuara, të tilla si profesionistë të kujdesit shëndetësor dhe të tjerë, puna e të cilëve i sjell ata në kontakt të ngushtë me publikun. Por, të tjerët “nuk mund të detyrohen me forcë të vaksinohen”, shtoi ai.

Sprumont tha se vaksina do të jetë e detyrueshme, “por e detyrueshme nuk do të thotë e detyruar”. /Albinfo.ch