Zvicra fillon lehtësimin e masave antiCOVID në Mars

Zvicra planifikon të ndërmarrë hapat e saj të parë të kujdesshëm për të rihapur vendin muajin tjetër pasi pjesa më e madhe e shoqërisë u mbyll, tha qeveria të Mërkurën, ndërsa shpenzimet për të luftuar pandeminë e shtynë vendin drejt deficitit të saj më të madh buxhetor ndonjëherë.

Sipas The Guardian, vendi është sjellë në një ngërç afër ndërsa dyqanet dhe zyrat u mbyllën javët e fundit për të trajtuar shfaqjen e varianteve të reja të virusit.

Por ritmi i infeksioneve të reja është lehtësuar kohët e fundit, duke lejuar qeverinë të rishikojë qëndrimin e saj. Qeveria është kapur në zjarr mes ekspertëve shëndetësorë që duan kufij më të rreptë dhe bizneseve që bëjnë thirrje për një rihapje.

”Qeveria propozon një hapje të kujdesshme, graduale në mënyrë që t’i japë më shumë hapësirë ​​jetës shoqërore dhe ekonomike përsëri”,– tha ajo.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
Në hapin e parë, dyqanet, muzetë dhe bibliotekat do të lejohen të rihapen nga 1 Marsi. Kopshtet zoologjike, kopshtet dhe objektet sportive gjithashtu do të rihapen. Do të lejohen gjithashtu ngjarje private me deri në 15 persona, tha qeveria, nga kufiri aktual i pesë. Qeveria do të marrë një vendim përfundimtar pasi të konsultohet me autoritetet lokale në 24 shkurt.

Ndërkohë, Zvicra pret deficitin e saj më të madh ndonjëherë, me një mungesë prej 15,8 miliardë franga zvicerane të shkaktuara nga shpenzimet më të larta për të zbutur ndikimin ekonomik të pandemisë.