Zvicra nuk ndalet drejt normalizimit, pishinat do të rihapen në Cyrih

Advertisment

Autoritetet e Cyrihut kanë njoftuar se objektet e notit do të rihapen nga e hëna, 11 maj pasi kantoni më i populluar i vendit vazhdon të lehtësojë kufizimet e tij të bllokimit.

Përdorimi i këtyre lehtësimeve megjithatë do të kufizohet në klube dhe grupe të organizuara, përcjell albinfo.ch.

Reklame

Përdorimi do të jetë i kufizuar në pesë persona në një kohë dhe lokaleve do t’ju kërkohet të paraqesin një “koncept mbrojtjeje”, i ngjashëm me atë që palestrat duhet të paraqesin për tu rihapur.

Objektet e notit përfshijnë sallat e banjës komunale dhe pishinat verore.

Ndërsa anëtarët dhe klubet do të lejohen të përdorin këto lehtësira nga e hëna e tutje, ato do të hapen për publikun e gjerë nga 8 qershori.

Palestrat e fitnesit do të lejohen të hapen nga 11 maji, por gjithashtu do të duhet të miratojnë një plan mbrojtjeje.

Kjo përfshin pajisjet e dezinfektimit, vendosjen e distancës së mjaftueshme dhe shmangien e kontaktit me trupin.